top of page

Комітет з питань науки і освіти підтримав законопроект УКРОПу про багатоканальне фінансування профес


Сьогодні відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, на якому депутати підтримали рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти проект Закону України, поданий народними депутатами з  УКРОПу ще у 2017 році № 7268-1 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо забезпечення фінансування навчальних закладів професійної (професійно-технічної) освіти з бюджетів різних рівнів)” за основу.

«Законопроект має надважливе значення, адже усуває порушення прав людини, закріплених Конституцією України», - зауважила Ірина Констанкевич.

Верховною Радою України 5 вересня 2017 року було прийнято Закон України «Про освіту», метою якого було створення та запровадження дієвого механізму реалізації, охорони та захисту конституційного права людини на освіту відповідно до природних та індивідуальних освітніх потреб особистості, а також забезпечення законодавчих гарантій підвищення інвестиційної привабливості системи освіти, спрямованих на економічне зростання і культурний розвиток країни в цілому.

Однак, на противагу задекларованому запровадженню дієвого механізму реалізації освітніх прав, обіцяні державою гарантії не можуть бути забезпечені повною мірою, оскільки Бюджетний Кодекс України так і не було приведено у відповідність новим освітнім вимогам.

Так, Закон України «Про освіту» передбачає можливість багатоканального фінансування закладів професійно-технічної освіти, тоді як Бюджетний Кодекс цієї можливості не враховує і натомість основний обсяг фінансування повністю покладає на міські бюджети, що є категорично відмінною позицією від сучасних позицій експертів та науковців, яким було ввірено реформування освітньої системи.

«З 2016 року, всупереч ст. 53 Конституції, яка передбачає, що держава забезпечує професійно-технічну освіту,  утримання закладів професійно-технічної освіти  було передане на місцеві бюджети, внаслідок чого утворилася складна ситуація - замовлення на підготовку кадрів почало різко скорочуватися, дефіцит робітничих кадрів на ринку праці гострий, виїзд молоді за кордон став масовим», - коментує нардеп.

«На думку експертів у сфері освіти, діючі на даний час норми щодо фінансування профтехосвіти є не раціональними і суперечить освітньому законодавству, де зазначено, що управління у сфері професійної (професійно-технічної) освіти здійснюється на обласному рівні (Закони України «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту»). Про хибність передачі повноважень з управління та утримання закладів професійно-технічної освіти на рівень громад (міст, ОТГ) свідчить світовий досвід низки країн колишнього соціалістичного табору, де такі кроки призвели до повного або часткового знищення системи підготовки робітничих кадрів», - розповідає Ірина Констанкевич.

Народний депутат наголошує, така ситуація у майбутньому могла б призвести до скорочення контингенту учнів закладів професійно-технічної освіти, втрати педагогічних працівників професійного циклу, вивільнення приміщень і скорочення мережі таких закладів освіти попри гостру потребу економіки у робітничих кадрах.

Запропонований Іриною Констанкевич та народними депутатами від УКРОПу Законопроект № 7268-1 покликаний виправити цю ситуацію, розблокувати фінансування професійно-технічної сфери, забезпечити можливість виконувати обіцяні державою гарантії та освітні права громадян.

Читайте новини на нашій сторінці у Facebook

Comments


bottom of page