«Ми зіштовхуємося з фатальним ігноруванням», – бійці про Міністерство ветеранів


Проти майже 8000 захисників України у невизнаній війні порушені кримінальні справи. Щодо Дебальцеве й досі немає жодного офіційного висновку.  Не так давно створене Міністерство ветеранів на діалог з правозахисними організаціями бійців не йде.  Ветеранські організації вважають такі дії влади неприпустимими.

 Про це вони розповіли під час брифінгу у Верховній Раді за участі народного депутата, членкині Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни Ірини Констанкевич. Брифінг організований депутатською групою «За майбутнє». Додамо, що захід співпав із Днем пам’яті українських захисників Донецького аеропорту – «кіборгів».

Нардеп наголосила, що чимало питань бійців попередня влада не розв’язала.

«Від їх вирішення у багатьох аспектах відмежовується і нинішня влада. Разом з бійцями АТО/ООС, ветеранами, волонтерами ми змушені вкотре піднімати проблеми захисників політичного, економічного, соціального характеру, які самотужки вони не в змозі вирішити», –  зазначила Ірина Констанкевич.

«Чому ми, прості громадяни, повинні порушувати болючі для суспільства питання бійців, хоча для цього є ціле Міністерство ветеранів? Сподіваюся, що найближчим часом таки запрацює окрема Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради, яка розглядатиме питання Дебальцеве та Іловайська. Адже за ці всі роки фактичного жодного кроку у цьому напрямку не зроблено», – зауважив доброволець та волонтер Богдан Пташник з Камінь-Каширського району.

Про проблеми у комунікаціях з Міністерством ветеранів наголошує підполковник, ветеран російсько-української війни Сергій Акимович.

«Вже шостий рік в країні йде невизнана війна. Упродовж цього часу багато людей різного віку стали ветеранами. Для розв’язання проблем ветеранів ми боролися за створення міністерства. На жаль, за рік його діяльності результатів роботи не видно. Ми звикли робити висновки по справах, а не по словах та заявах, які ми чуємо від нього», – підкреслив ветеран.

Сергій Акимович наголошує, що одна з найбільших проблем ветеранів – це порушені проти них ще у 2014 – 2015 роках кримінальні справи. Головна причина цього – відсутність чіткого законодавства.

«За даними деяких правоохоронних організацій, майже 8000 ветеранів сьогодні переслідуються законом з різних причин. Ми віримо в те, що все таки нам вдасться добитися справедливості у захисті їхніх прав»,  –  додав Сергій Акимович.

Засновник та координатор громадської організації «Комітет визволення політв’язнів» Микола Коханівський розповів, що їхня організація захищає політв’язнів з 2011 року.  Нині у їхні списках – більшість добровольців.

«З нашим списком ми неодноразово зверталися до багатьох державних інституцій, зокрема, і до Міністерства ветеранів. Але зіштовхуємося з фатальним ігноруванням. Зараз при Міністерстві створена окрема група, яка буде займатися ув’язненими добровольцями. Очолюватиме її колишній політично переслідуваний Денис Поліщук. Однак, звернувшись до нього, голова нашої організації Тетяна Близнюк отримала відмову в грубій формі. Дуже прикро чути такі речі від людей, які з нашого середовища», – каже Микола Коханівський.

«Я обурений тим, що попередня влада займалася репресіями замість того, щоб займатися розслідуванням. На сьогодні за це ніхто не покараний і ніхто не поніс відповідальність. Жодного висновку по Дебальцівському котлу нема», – додав доброволець Ігор Орленко.

Волонтер Лілія Сулейманова розповіла, що ув'язнені добровольці розформованого батальйону МВС «Торнадо» «сидять» вже п’ятий рік, останніх пвітора року – у камерах-«одиночках». Додамо, що слідство у справі бійців добробата, яким інкримінують важкі злочини, вчинені в зоні збройного конфлікту на Донбасі, триває вже не перший рік. Щодо 12 учасників «Торнадо» вироки були винесені в квітні 2017 року.

Народний депутат Ірина Констанкевич закликала високопосадовців врешті почути проблеми бійців.

«Шановна владо, яку підтримало 73 відсотки виборців, ми вимагаємо, щоб ви почули голоси тих, хто воював та воює. Ми апелюємо до перших осіб держави, до Міністерства ветеранів, Офісу президента, вирішення питань бійців для яких повинно бути першочерговим обов’язком», – зазначила Ірина Констанкевич.

Довідково. За останніми офіційними даними в Україні зареєстровано майже 370 тисяч осіб, які мають статус учасника бойових дій у результаті військових дій на Сході.