top of page

НАРОДНІ ДЕПУТАТИ ВІД УКРОПУ ВИМАГАЮТЬ ПОВЕРНУТИ УКРАЇНЦЯМ АНАЛОГОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ


Ми, народні депутати України від «Українського об’єднання патріотів – УКРОП», Олександр Шевченко, Тарас Батенко, Віктор Шевченко, Ірина Констанкевич, Валентин Дідич та Олександр Дубінін, надзвичайно занепокоєні подією, що сталася в Україні в ніч із п’ятниці на суботу, і вважаємо цей прецедент таким, що загрожує подальшому демократичному розвитку нашої держави. 1 вересня 2018 року о 00:00 населення всієї України, крім прикордонної з Кримом території, зони ООС, Києва та Кіровоградської області, де це було зроблено 1 серпня, цілком відключили від аналогового ефірного мовлення, - повідомляє прес-служба УКРОПУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НОВА УКРАЇНСЬКА ЛЮДИНА

Відключення відбулося миттєво, без належного аналізу й підготовчого періоду і, що найголовніше, з численними порушеннями прав українців та телерадіомовників. 30 серпня Сарненський суд Рівненської області виніс ухвалу на користь фізичної особи – позивачки, яка звернулася до суду з метою визнати за нею право на отримання інформації через аналогове телевізійне мовлення та зобов’язати Національну раду з питань телебачення та радіомовлення, а також Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення забезпечити їй доступ до отримання інформації через аналогове телевізійне мовлення. Згідно зі згаданою ухвалю, заборона на відключення аналогового ефірного мовлення поширюється на територію всієї України. Попри рішення суду, яке КРРТ спочатку збирався виконувати, відключення аналогового ефіру таки відбулося.

Ідеться про 2,5-3,5 мільйона осіб, які проживають у невеличких населених пунктах, не маючи достатньої кількості коштів, щоб перейти на альтернативний тип прийому. У них в одну мить відібрали конституційне право на інформацію.

Як би чинна влада не намагалася довести, що відключення аналогового телебачення є потребою, яка постала через російсько-українську війну, ми розуміємо, що це не так. Перехід на сучасне цифрове мовлення – це зобов’язання, на яке Україна підписалася в Женеві 2006 року. Питання відключення «аналогу» в країні підіймалося ще три роки тому. Якби на той час державні регулятори мали інтерес до нього, то всі українці могли б поступово перейти на інші види прийому, а соціально незахищені верстви отримали б безкоштовні тюнери.

Складається враження, що таке миттєве позбавлення населення доступу до інформації вигідне тим, хто контролює цей процес. Нагадаємо, 19 квітня 2018 року Петро Порошенко, незважаючи на наявний у Нацради поетапний план, виступав з вимогою відключити аналогове телебачення до 30 червня 2018 року. І лише силами здорового глузду ці строки було посунуто на два місяці, яких, утім, недостатньо. Ми впевнені, що такий крок є ще одним методом підготовки чинної влади до майбутніх виборів.

Крім того, у нас викликає занепокоєння ТОВ «Зеонбуд», що, будучи єдиним провайдером цифрового ефірного телебачення, з 1 вересня отримало цілковитий контроль над усім ефіром нашої країни. Структура власності «Зеонбуду» досі лишається темою журналістських розслідувань. За інформацією ЗМІ, щонайменше 50%, компанії належить родині або ж близькому оточенню Януковича. Те, що держава свідомо віддала під контроль «Зеонбуду» весь цифровий ефір, наштовхує нас на питання – хто контролює її другу половину?

Як би там не було, та навіть ТОВ «Зеонбуд» не забезпечує повне покриття території України цифровим ефіром. Відсутність тюнерів Т2 стосується переважно невеличких населених пунктів, де з відключенням аналогового ефіру в сільського населення просто не залишається дешевої альтернативи телеперегляду та, відповідно, доступу до українського контенту. Тимчасом перехід на незакодований супутник даватиме змогу дивитися російські канали з їхнім викривленим світоглядом і пропагандою.

З огляду на все це, ми вимагаємо невідкладно скасувати рішення, аж до моменту проведення вичерпного аналізу ситуації й розробки ефективного та поступового плану переходу на цифрове мовлення. Ми не дозволимо, аби напередодні виборів в Україні серйозно обмежувалися свобода слова й доступ населення до інформації. Ми не дозволимо, аби цифровий ефір країни, яка де-факто перебуває у стані війни, був під контролем сумнівної компанії з непрозорою й навіть загрозливою структурою власності. Ми не дозволимо, аби в Україні рішення приймалися не за законом, а на догоду певним політичним силам, щоб ті мали більше шансів перемогти на виборах.

Читайте новини на нашій сторінці у Facebook

Comments


bottom of page