top of page

НА ВОЛИНЬ ЗАВІТАВ ВАСИЛЬ ШКЛЯР


Відомий український інтелектуал та письменник Василь Шкляр 25 квітня відвідав Ківерцівську та Маневицьку центральні районі бібліотеки. Зустріч з письменником організувала народний депутат від політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» Ірина Констанкевич. Завдяки нардепу сто книг автора безплатно отримали бібліотеки, школярі та учасники АТО.

«Мрія запросити письменника Василя Шкляра на Волинь виникла у мене ще 15 років тому. Тоді я викладала в університеті сучасну українську літературу. Пам’ятаю, як студенти зі захватом читали твори Шкляра. Я й сама з нетерпінням чекала і чекаю на його книги. Насправді таких письменників як він у сучасній Україні дуже мало. Я не могла не запросити його на Волинь, – каже нардеп. – Наші перемовини велися ще з осені, домовилися, що пан Василь завершить свій новий роман і приїде на Волинь. На Великдень він поставив останню крапку в романі «Троща» і відразу прибув до нас. Дуже рада, що волиняни мали можливість поспілкуватися з цим письменником. Надіюся, що Василь Шкляр знайде на Волині якусь цікавинку, яку використає у своєму новому романі».

Перед зустріччю з маневиччанами Василь Шкляр відвідав могилу бійця полку «Азов» Андрія Снітка.

«Дуже радий, що Андрію присвоїли звання Герой України, адже не так часто це почесне звання отримують справжні герої», – наголосив Шкляр.

На зустрічі в Маневичах присутні цікавилися екранізацією роману «Чорний ворон». Письменник розповів, що не збирається писати сценарій, бо це наче різати себе по живому.

«Була дуже цікава історія з Єжи Гофманом. З ним мав розмову Ющенко і ще частина нашої інтелігенції. Гофман сказав, що прочитає роман в оригіналі. Він справді читає українською мовою, він прочитав за три тижні «Чорного ворона» і сказав, що буде добре кіно, проте на той час він мав знімати «Варшавську битву», через те хотів долучитися як художній керівник, а знімати мав українець. Це мене влаштовувало б найбільше, бо я знав би, що дух твору українець добре передасть, а Гофман зробить голлівудський формат», – пояснив Шкляр.

Письменник зауважив, що для нього була несподіванкою різка зміна і відмова польського режисера від зйомок фільму за романом «Чорний ворон».

«Потім він приїхав на кінофестиваль «Молодість» і несподівано для всіх сказав журналістам, що не буде знімати це кіно, бо воно антиросійське, а сам роман ксенофобський. Моя біда в тому, що «Чорний ворон» вийшов за межі літературного явища, він став аспектом політики», – зауважив Шкляр.

Говорив письменник і на тему українсько-російської війни, яка триває уже кілька століть. Він наголосив, що деокупацію України слід розпочинати з Києва.

«Хіба Київ не окупований в інформаційному сенсі? Хіба ми не дивимось центральні канали, які є проросійськими? Вони несуть більшу загрозу, ніж Валуєвські циркуляри. Давайте зробимо Київ справжньою українською столицею. Найкращі люди зараз боротися за територію ціною крові. Задля чого? Щоб потім там була чужа культура. Україна ніколи не поверне кордони 2014 року», – заявив Василь Шкляр.

Показали письменнику і унікальну знахідку човна-довбанку, який наразі знаходиться в Маневичах на пилорамі у приватного підприємця. Згідно із висновками Київського геохімічного інституту, який здійснив перший радіовуглецевий аналіз, маневицький човен-довбанка приблизно 1350 року.

«Це унікальна річ, – зауважив Шкляр. – Човен чимось нагадує мені козацьку чайку. Не думаю, що хтось створив таку велику річ задля розваги. Думаю, це все таки військовий човен. Треба негайно зробити музей одного експоната, аби така унікальна знахідка не зруйнувалася. Хай люди дивляться, бо не годиться, щоб такий човен стояв на складі чи в коморі. Це буде гордістю Маневич, сюди їздитимуть туристи, аби подивитися на човна». 

У Ківерцях на зустрічі з письменником яблуку було ніде впасти, прийшли представники різних поколінь. Одинадцятикласниця Анна Москвич прочитала чи не усі твори письменника.

«Ми вивчаємо Шкляра у школі лише поверхово. Вважаю, що це дуже погано. Твори цього письменника слід зробити обов’язковими для вивчення. Надіюся, що у майбутньому прочитаю усі його книги, і не один раз. Їх хочеться перечитувати по кілька разів. Бо щоразу знаходиш для себе щось нове. Шкляр не пише брехні і фальшу. Це дуже цінно для письменника», – каже учениця.

Василь Шкляр також відвідав Олику. Письменнику показали костел Святої Трійці та Олицький замок, який колись впродовж кількох століть належав родині Радзивіллів.
Comentários


bottom of page