top of page

НА МОЛОЦІ ЗАРОБЛЯЮТЬ ВСІ, ТІЛЬКИ НЕ СЕЛЯНИ


У 2018 році вартість «молочки» в Україні зростає рекордними темпами, але експерти попереджають, що це далеко не межа.Та водночас основні виробники цього продукту – селяни змушені здавати його за рекордно низькими цінами, невпинно скорочується і кількість корів на селі. У свою чергу селяни, н авіть попри рекордно низькі закупівельні ціни, які отримують дохід, здаючи молочну сировину переробним підприємствам, бояться втратити основне джерело зарабітку.

У зв’язку з введенням в Україні європейських санітарно-гігієнічних стандартів уже з 1 січня 2018 року переробні підприємства мали купувати молоко тільки в спеціалізованих фермерських господарствах. Стандарти Євросоюзу передбачають наявність на полицях магазинів трьох сортів молока: екстра-класу, вищого і першого.

Експерти почали говорити про те, що ця вимога ставить під загрозу всю молочну галузь в Україні. Справа в тому, що приблизно 25-30% молока в країні виробляють селяни, для яких утримання корів часто є єдиним джерелом доходів. За європейськими стандартами таке молоко класифікується як другий сорт, а це значить, що з початку наступного року переробні підприємства мали від нього відмовитися.

Експерти кажуть, що відмова від прийому молока у селян нічим хорошим не закінчиться. Люди втратять легальне джерело доходу і, зрозуміло, почнуть масово здавати корів на забій. Оскільки молоко другого сорту, яке вважається придатним для переробки на масло або сир, займає значну частку на українському ринку, повна відмова від нього може закінчитися глибокою кризою галузі і різким зростанням цін.

В уряді це, напевно, розуміють, тому і відкладають введення європейських стандартів доти, поки не знайдуть компромісне рішення. Навіть якщо в липні і запровадять нові стандарти, то відмова від селянського молока виглядає поки малоймовірною. В іншому випадку ціни на “молочку” відразу зростуть приблизно в два рази.

Втім, селянам напевно доведеться готуватися до більш ретельних перевірок якості продукції. Уважно контролювати будуть не тільки селян, а й компанії-перевізники.

У цій ситуації вартість молока навряд чи сильно зміниться, а ось тим, хто відповідає за його якість, необхідно готуватися до додаткових витрат. На Волині ситуація суттєво не відрізняється: через змову монополістів на внутрішньому ринку закупівельна ціна на молоко серед населення не перевищує 4 гривень за літр, однак у магазинах та супермаркетах вона становить більше 20 гривень.

Під час робочих візитів народного депутата Ірини Констанкевич до сіл волинського Полісся «молочне питання» звучить чи не найчастіше.  «Колись в нашому селі було більше 60 корів, зараз їх не більше 15, а з такими цінами на молоко, що є чи не єдиним заробітком у селі скоро їх взагалі не залишиться», - обурювалась мешканка села Дідичі Ківерцівського району Любов Козак.

З цього приводу Ірина Констанкевич вже робила звернення до Генеральної прокуратури та Антимонопольного комітету, які дійсно підтвердили зловживання закупівельників-монополістів і наклали на них чималі штрафи, а також зареєструвала відповідний законопроект. Та попри все закупівельники й далі продовжують зловживати, свідомо занижуючи ціну молока.

Ірина Констанкевич пообіцяла не зупинятися на досягнутому тому й далі робитиме звернення у відповідні органи аби дати раду недобросовісним закупівельниками молока.

Читайте новини на нашій сторінці у Facebook

Comments


bottom of page