top of page

ПИТАННЯ ЛУЦЬКОГО СМОРОДУ ОБГОВОРЯТЬ У ВЕРХОВНІЙ РАДІ


Кілька сотень лучан прийшли сьогодні на територію Гнідавського цукрового заводу. Вимога одна – припинити його діяльність.

Нагадаємо, що вчора у Луцьку стояв страшенний сморід, який нагадував той, що шириться від каналізації. За повідомленням Луцької міської ради, на території цукрового заводу були перебої у роботі очисних споруд, що і призвело до поширення неприємного запаху.

Однак, сама проблема із смородом в обласному центрі Волині далеко не нова. Періодично запах виникав упродовж останніх двох років. Після того, як кілька місяців тому на заводі запустили роботу нового підприємства ТОВ «БІО ПЕК», яке виробляє біоетанол весь Луцьк опинився у пастці смороду.  У найближчих до заводу мікрорайонах – він відчувався практично щодня.

Виконувач повноважень міського голови Ігор Поліщук звертався до головного санітарного лікаря України та Держпродспоживслужби. На ТОВ «БІО ПЕК» таки врешті відбулася перевірка. Власники отримали припис від екоінспекції. Однак, ситуацію це не виправило. Крім того, Ігор Поліщук також зустрічався з представниками керівництва підприємства. Вони зобов’язалися добровільно усунути порушення, модернізувати обладнання і вирішити проблему. Та віз і нині там. Державні екологічні служби не зреагували і на депутатські запити укропівця Бориса Смаля.

Вчора депутати від «Українського об’єднання патріотів – УКРОП» Луцької міської ради оголосили про загальноміську мобілізацію та закликали прийти лучан на мирну акцію протесту на територію Гнідавського цукрового заводу, аби врешті керівництво ПАТ зважило на думку людей.

Як пояснив голова правління ПАТ «Гнідавський цукровий завод» Ростилав Новосад, аби вирішити проблему смороду у Луцьку, потрібна сучасна установка фільтрації відходів. Її можна встановити вже через 7-10 днів. Новосад запевняє, що допоки устаткування не введуть у дію, завод не працюватиме.

Серед причин смороду, за словами Ростислава Новосада, –  стоки з мікрорайону Вересневе, які також скидають на фільтраційні поля Гнідавського цукрового заводу.

Із натовпу повсякчас лунали питання щодо того, хто власник підприємства, яке виробляє біоетанол. Однак, відповіді від Ростилава Новосада так і не дочекалися. Реакція: скандування «Ганьба!».

За словами місцевих та працівників заводу, у виробництві використовують токсичну сірчану кислоту.

Мешканець мікрорайону Вересневе Петро Хамула розповідає: через земельну ділянку, де він тримає город, пролягають труби від Гнідавського цукрового заводу. Нещодавно, там стався порив і, за словами чоловіка, від його городини нічого не лишилося.

«У нас зійшла городина, росло все нормально, а тут в один момент все, що було на землі, просто згоріло. Як таке можливо? Це точно сірчанка».

Мешканець Гіркої Полонки Сергій Сусь розповідає, що від запаху нечистот страждають вже 1,5 року. Про те, що на «гнідаві» почали виготовляти ще й біоетанол, люди дізналися випадково. Думки громади щодо розміщення такого виробництва поблизу їхніх осель  ніхто не питав.

Усього за 150 метрів від цього промислового об’єкту – дитячий садочок, де дві сотні малюків. Завідувач дошкільного закладу Людмила Смаль каже, що через постійний сморід, у вихованців – кашель та алергічні прояви.

«Останнім часом почастішали скарги  батьків на те, що в дітей першить в горлі, спостерігаються алергічні реакції, частий кашель. Ми мусимо щоденно провітрювати наші приміщення і шукаємо момент, коли вітер не в нашу сторону, щоб відкрити вікна», –  каже Людмила Смаль.

Голова Волинської обласної ради Ігор Палиця переконаний, що за даних обставин завод працювати не може.

«Виробництво не працюватиме  доти, доки не буде висновку екологічних служб і всіх контролюючих органів щодо того, якою має бути санітарна зона, категорія заводу, яке повинно бути там обладнання, хто надавав дозволи, – зауважив Ігор Палиця. – Якщо були порушення – відрити кримінальну справу. Хочемо у Європу – робимо все по закону. Тому завтра на базі екологічної комісії облради буде створена техногенна».

Саме вона  детально розбиратиметься у причинах смороду, який зробив заручником все місто. Голова Волинської облради запропонував включити до складу комісії й ініціативну групу від мешканців Вересневого.

Ігор Палиця додав, що новостворена комісія неодмінно також перевірить, де зберігається меляса (побічний продукт бурякоцукрового виробництва) і чи не дає вона запаху без виробництва.

Упродовж останнього тижня щодо неприємного запаху почастішали звернення мешканців Луцька та прилеглих територій до народного депутата України від УКРОПу, лучанки Ірини Констанкевич. Особливо стурбовані молоді мами, які щодня прогулюються з дітками у парках міста.

«Найпершими, хто страждає від наслідків цього отруєння, – це діти, – говорить Ірина Констанкевич. – Тому в цій ситуації потрібно закрити завод, покарати тих, хто причетний до відкриття шкідливого виробництва, поблизу якого проживає така кількість людей. Цю ситуацію повинні розслідувати і правоохоронні органи».

До слова, щодо цього питання 25 травня у Верховній Раді відбудеться брифінг народного депутата Ірини Констанкевич.

Робота біоетанольної установки на заводі нині зупинена. Голова фракції «УКРОП» у Волинській обласній раді Вячеслав Рубльов зауважив, що позиція голови Волинської облдержадміністрації Володимира Гунчика у питанні нестерпних запахів у Луцьку дуже нагадує ту, яку він демонстрував щодо Ковельського ветсанзаводу, – фактично мовчанка. Адже лише вчора Гунчик доручив екологічним службам припинити роботу заводу.Comments


bottom of page