ЧИ БУТИ МУЗЕЯМ В УНІВЕРСИТЕТАХ?


Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій підтримав законопроект 2588, який стосується врегулювання питання статусу музеїв, що функціонують у закладах вищої освіти. Ініціатором законопроекту є народний депутат, членкиня депутатської групи «За майбутнє» Ірина Констанкевич. Серед його співавторів – також народні депутати Тарас Батенко, Степан Івахів, Ігор Гузь, Лариса Білозір, Олександр Ткаченко, Євгенія Кравчук, Дмитро Лубінець, Ігор Колихаєв, Сергій Мінько, Тетяна Рябуха, Анатолій Урбанський, Віктор М’ялик, Віктор Балога, Іван Чайківський, Оксана Савчук, Соломія Бобровська.

«В Україні таких музеїв близько 160-ти. Це не лише вітчизняна, а й світова, практика акумулювати науковий, освітній, історичний досвід у музеях, які знаходяться в закладах вищої освіти. Київські, харківські, одеські університети з гордістю називають як приклад зоологічні, літературні, астрономічні..... Натомість питання статусу університетських музеїв, статусу їх керівників та працівників залишаються неврегульованими. Сьогодні, музеї, які діють у закладах вищої освіти, потерпають від того, що з одного боку – вони наче в структурі університетів, а з іншого – ні. Їхні працівники не мають статусу науково-педагогічних», – пояснила під час розгляду законопроекту в освітньому комітеті Ірина Констанкевич.

Відтак, це унеможливлює залучення додаткового фінансування, грантів, позбавляє працівників мотивації до розвитку. Народний депутат аргументувала свою позицію у необхідності прийняття запропонованого законопроекту на прикладі музею, який 35 років тому створений у Східноєвропейському національному університеті ім. Лесі Українки, тоді ще Луцькому педінституті.

«Днями я була в музеї Лесі Українки у СНУ ім. Лесі Українки. Зарплатня, яку отримала завідувачка музею за січень, – 3800 гривень. Це зарплатня завідувачки музею, яка має 20 років досвіду роботи у науково-педагогічному середовищі, у якої кілька десятків публікацій, організація виставок, заходів, лекції студентам. Але чинний закон не передбачає їй статус науково-педагогічного працівника. Тому наш законопроект постав на реаліях українського науково-освітнього і музейного середовища», – наголосила Ірина Констанкевич.

Нардеп переконана: університети, які відкривають музеї, разом з тим творять науку в Україні. Для того, аби відкрити їм нові можливості для розвитку, передусім, необхідне належне правове врегулювання їх діяльності.

Після тривалого обговорення Комітет з питань освіти, науки та інновацій законопроект 2588 вирішив підтримати.

Довідково. Законопроект 2588 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності музеїв закладів вищої освіти» передбачає внесення змін до двох чинних законів: «Про вищу освіти» та «Про музеї та музейну справу». Документом пропонується: включити музеї до переліку структурних підрозділів закладів вищої освіти; додати до переліку основних посад науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти посади «директор музею» та «науковий працівник музею»; замінити застарілий термін «вищий навчальний заклад» на термін «заклад вищої освіти».