top of page

ІРИНА КОНСТАНКЕВИЧ Б'Є НА СПОЛОХ: У ШКОЛАХ МОЖУТЬ ВІДМІНИТИ ПРЕДМЕТ “ЛІТЕРАТУРА”


ІРИНА КОНСТАНКЕВИЧ Б'Є НА СПОЛОХ: У ШКОЛАХ МОЖУТЬ ВІДМІНИТИ ПРЕДМЕТ “ЛІТЕРАТУРА”

Проєкт Державного стандарту базової середньої освіти, який нині обговорюється в Україні, викликав суспільний резонанс. Чимало звернень щодо недопущення прийняття цього проєкту до народної депутатки, членкині групи “За майбутнє” Ірини Констанкевич надійшло від представників педагогічної та наукової спільнот.  У свою чергу парламентар скерувала звернення до Президента України Володимира Зеленського та в.о. міністра освіти і науки Юрія Полюховича.

“Проблема полягає в тому, що у проєкті Державного стандарту базової середньої освіти мовно-літературна галузь спрямована винятково на вивчення мов. Літературний компонент у ній становить не більше 10 %, що значно збіднить духовний простір учнів і призведе до примітивізації середньої освіти, а відтак – і примітивного виховання особистості”, - зазначає Ірина Констанкевич у зверненні.

Нардеп наголошує, що процедура створення проєкту Державного стандарту базової середньої освіти була недемократичною, закритою для громадськості.

“До цього процесу не були долучені визнані фахівці в галузі мовознавства, літературознавства, шкільної методики викладання мов і літератур. Тому пропонований проєкт є результатом кулуарних домовленостей, а не широкого й відкритого демократичного обговорення”, - йдеться у документі.

Ірина Констанкевич також звертає увагу, що  у пропонованому проєкті також відбулася підміна понять. У розділі «Знання» мовно-літературної галузі відсутній такий важливий компонент, як художня література (українська та зарубіжна). Поняття «українська література» і «зарубіжна література» замінені на «оригінальна і перекладна літератури», що мають зовсім інші значення, а відповідно виключають українську та зарубіжну літературу із системи середньої освіти.

“У проєкті Державного стандарту базової середньої освіти фактично закладено знищення української та зарубіжної літератур, які відіграють велику роль у формуванні світогляду, моралі, ціннісних орієнтацій юного покоління. Відповідно нині нова українська школа будується без книжок, без читання художньої літератури України та світу”, - пояснює нардеп.

Ірина Констанкевич вимагає у високопосадовців зупинити дію Наказу Міністерства освіти і науки України №1533 від 10.12.19 р.; створити робочу групу з розробки Державного стандарту базової середньої освіти, до якої запросити фахівців в галузі мовознавства, літературознавства, шкільної методики викладання мов і літератур, народних депутатів, представників громадських (професійних) організацій; забезпечити проведення широкого й відкритого демократичного обговорення проєкту Державного стандарту базової середньої освіти.

“Наразі, я не буду давати оцінку діям членам робочої групи, особливо філологам. Обіцяю, що дочекаємося відповіді і тоді ми з’ясуємо, мотивацію таких дій. Одне можу сказати. Я не знаю жодної людини, яка не читає книги. Незабаром це може стати жорстокою реальністю”, - зазначає народна депутатка.

Comments


bottom of page