top of page

ІРИНА КОНСТАНКЕВИЧ: ВАЖЛИВО ПОЧУТИ ДУМКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ ПРАКТИКІВ ПРОФТЕХОСВІТИ ПРИ ОПРАЦЮВАННІ ЗАКОН


Майбутнє об’єднання  закладів профтехосвіти, застарілі навчальні програми  та відсутність сучасної матеріальної-технічної бази обговорили під час зустрічі народного депутата від УКРОПу Ірини Констанкевич з колективом Маневицького професійного ліцею.

Маневицький профтех заклад готує спеціалістів інтегрованих професій, тобто таких, які поєднують декілька суміжних спеціальностей. На сьогодні тут навчається 250 учнів, також ліцей надає послуги перепідготовки незайнятого населення за спеціальностями стропальник і верстатник деревообробних верстатів.

Директор навчального закладу Олександр Піддубний зауважив, що ліцей заробляє деякі кошти за рахунок продажу столярних виробів студентів, проте цього не вистачає для того, аби придбати дороговартісну техніку.

«Маневицький ліцей – єдиний в області готує кранівників, проте у нас немає крану автомобільного. Зразок радянського виробництва вже не підлягає експлуатації. Придбати новий коштує близько 600 тисяч гривень. Колектив звертався у різні інстанції, але поки все марно», – констатував керівник закладу.

Ірина Констанкевич зазначила, що один із можливих варіантів придбання цієї техніки – участь у закордонних програмах.

«З 2018 року розпочинає діяти нова програма Європейського освітнього фонду. На останньому засіданні вони погодили, що виділять 400 мільйонів євро на розвиток української професійно-технічної освіти. Нам потрібно прикласти максимум зусиль, аби ваш заклад також потрапив до переліку об’єктів фінансування. За ці кошти можна буде придбати кран», – запропонувала нардеп.

Також Ірина Мирославівна висловила думку, що для отримання необхідної техніки варто залучати підприємців-забудовників, які мають бути у першу чергу зацікавлені у якісно підготовлених кадрах.

Окрім матеріального забезпечення колектив ліцею також дуже стурбований майбутнім об’єднанням із Колківським ВПУ. Викладачі переконані, що таке злиття не дасть позитивного результату. З цією думкою погоджується й Ірина Констанкевич.

«Не потрібно поспішати із такими процесами попереду законодавства. Є чимало аргументів, які свідчать, що об’єднання може бути не доцільним. Зокрема, у Колках вже утворена об’єднана територіальна громад, а це інша структура. Також і Колківське ВПУ, і Маневицький ліцей забезпечують досить великі сегменти населення. Це самодостатні заклади. Я надішлю інформаційне звернення до керівника обласного управління освіти Людмили Плахотної, аби вона роз’яснила своє бачення  та стратегію. Поки необхідності у такому злиття я не бачу», – зауважила Ірина Мирославівна.

Нардеп також зазначила, що відповідно до статистики середня наповнюваність закладів профтехосвіти по Україні – 350 учнів. Проте не можна брати до уваги лише кількісні показники  при вирішенні долі закладу, вважає Ірина Констанкевич, оскільки існує ще регіональна та професійна специфіки. Варто розглядати кожен окремий випадок.

У присутніх виникли питання й щодо працевлаштування випускників ліцею. Викладач Василь Халик розповів, що студенти закінчують їхній заклад із 4-им розрядом, проте отримують мінімальну заробітну плату, як і ті, хто розряду не мають. На думку педагога, це не справедливо та відбиває у дітей бажання навчатись.


Також викладачі розповіли про недоліки у програмах та освітньо-кваліфікаціних характеристиках. До прикладу, лісорубам у характеристиці прописано, що валка лісу має відбуватись ручними пилами Дружба-2. Проте таке обладнання вже давно не використовують на підприємствах.

Ірина Мирославівна запропонувала Василю Халику увійти до робочої групи, яка буде працювати над розробкою Закону «Про професійно-технічну освіту», та внести усі зауваження, які стосуються цієї галузі.

«Для мене дуже важливо почути думки та пропозиції людей, які працюють у профтехосвіті та напряму зіштовхуються із проблематикою. Коли у Верховній Раді на освітньому комітетіговорили про законопроект «Про професійно-технічну освіту», то зазначили, що змін ніби буде не багато, лише у синхронізації із Законом «Про освіту» та у термінології. Але насправді ця галузь потребує набагато глибшого опрацювання, оскільки не відповідає потребам, які диктує нам життя сьогодні», – підсумувала народний депутат. 

Comments


bottom of page