ІРИНА КОНСТАНКЕВИЧ: «ГАЗОВИЙ ЗАКОН – ЦЕ РЕЗУЛЬТАТ БОРОТЬБИ ЗА ІНТЕРЕСИ 3 МІЛЬЙОНІВ УКРАЇНЦІВ»


Наприкінці 2017 року Верховна Рада  заборонила установку загальнобудинкових газових лічильників без згоди співвласників багатоквартирного будинку. Відповідний законопроект виносили на розгляд у сесійну залу упродовж двох днів. Народним депутатам від УКРОПу довелося заблокувати парламентську трибуну, аби врешті обранці звернули увагу на важливість даного нормативного документу. 

«Цей законопроект став результатом боротьби за інтереси трьох мільйонів українців, яким з першого січня цього року мали б «відрізати» газ у квартирах, тому що у них немає газових загальнобудинкових лічильників, – розповіла у коментарі народний депутат від УКРОПу Ірина Констанкевич. – Чинити відповідні дії дозволялося облгазам».

На думку Ірини Констанкевич, такі норми  у законах захищали інтереси виключно газових монополістів, передусім, мільярдера Дмитра Фірташа. 

Народний депутат додає, що чинним законодавством ще з 2011 року передбачалося встановлення загальнобудинкових газових лічильників за кошти облгазів. Витрати на такі видатки були закладені у тарифах.

Натомість, споживачі за встановлення загальнобудинкових лічильників оплачували самі. Сума витрат за блакитне паливо, розподілялася лише пропорційно до зареєстрованих у квартирах, тому нерідко доводилося сплачувати значно більше, аніж по факту використовував мешканець. 

«УКРОП виступив на захист споживачів газу і підготував свій законопроект, який відстоює інтереси людей, – зауважила Ірина Констанкевич. – Паралельно було  ще три законопроекти. Врешті,  вирішили підготувати  єдиний компромісний варіант від різних фракцій, депутатів різних груп. Таких прикладів – консолідації довкола гострої проблеми –  у Верховній Раді пригадаю не багато».  

«Але голосування у парламентській залі показало, що лобісти Фірташа і газових монополістів робитимуть усе можливе, аби за законопроект не проголосували. І тому в останній сесійний тиждень року ці голосування завалювалися. Це була філігранна політична гра: для того, аби повернути проект в залу голоси були, а для того, аби його підтримати –  бракувало одного-двох», –  додає народний депутат. 

Аби домогтися винесення на розгляд газового законопроекту, УКРОП заблокував трибуну. 

«Я не прихильниця таких форм  і методів, адже вважаю, що мають бути цивілізовані форми депутатської роботи. Та, на жаль, спікер Верховної Ради на інші методи не реагує», –  зазначила Ірина Констанкевич.   

Згідно із змінами, які були внесені у закон «про внесення змін до закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», жителі квартир і окремих будинків, які використовують газ тільки для приготування їжі, повинні обладнати своє житло лічильниками до 1 січня 2021 року. Газорозподільні компанії зобов’язані забезпечити установку саме індивідуальних лічильників. 

Прийнятий документ забороняє газовикам припиняти поставки газу в багатоквартирний будинок в разі ненадання співвласниками такого будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника. 

Закон також передбачає можливість самостійного встановлення індивідуальних лічильників газу побутовими споживачами з наступною компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за природний газ.