top of page

ІРИНА КОНСТАНКЕВИЧ: "УКРАЇНСЬКІ ЖІНКИ УСПІШНО ПРОКЛАДАЮТЬ СОБІ ДОРОГУ У ВСІХ МОЖЛИВИХ СФЕРАХ ЖИТТЯ"


Упродовж століття ставлення до свята 8 березня зазнавало докорінних змін, як і зрештою, ставлення у суспільстві до жінки. Очевидно, є прямий зв’язок рівня розвитку демократії, політичних і соціальних свобод із правами жінки. Де більш прогресивне суспільство, там без потреби повторюватися у темі гендерної не-/рівності. Вони уже успішно пройшли цей етап. І те, що для них аксіома, для нас, як посттоталітарного суспільства, ще на етапі виборювання. Як ілюстрація пригадався рядок з поезії 90-х Оксани Забужко «Ти жінка, в цім твоя межа – у кров утрушена залежність». Так було - і уже не є, і не буде. У цім я переконана. Українські жінки успішно торують собі дорогу, кар’єру, щастя в усіх можливих сферах українського і не лише українського соціуму. Діапазон широкий – від найвищої політики: Юлія Тимошенко, Ірина Геращенко, Оксана Сироїд, Ольга Богомолець…. до найнесподіваніших професій, посад у ЗСУ, Нацгвардії …. До речі, вперше в Україні є жінка-підводник. Я пишаюсь героїчними жінками, які всупереч різноманітним обставинам, часто поєднуючи з ще однією роботою (творець домашнього затишку і любові), працюють на одну велику мету – відтворення людського капіталу. 

Чи є в Україні проблема гендерної нерівності?! Питання риторичне, оскільки соціологія за відкритими джерелами інформації переконливо доводить є: окремі гендерні стереотипи формують «прокрустове ложе» для кар’єрного росту жінок. Це проявляється у дисбалансі керівників державних установ, організацій, у «традиційному» розподілі професій (освіта, соціальна сфера переважно жіночі), у наявності соціальних ліфтів для жінок, у доступі до освіти, у соціальних преференціях для молодих мам, у нижчих зарплатах і т. ін. До речі, кількість жінок, які здобувають вищу освіту є більшою (55 % на 45 %), натомість у працевлаштуванні все навпаки. У передсвятковий день про проблеми не гоже.

І тепер щодо свята для жінки. Я консерватор і вважаю, що оточити жінку любов’ю, увагою, повагою, дарувати квіти, подарунки раз у рік потрібно. Хоча б раз у рік. А чи буде це 1 чи 8 березня, чи якось іншого числа – не суть важливо. Свято вірю у культ жінки-матері-коханої-берегині, який побутував ще прадавніх українців, не спрофанується і нинішнім поколінням

Comentarios


bottom of page