УКРАЇНСЬКІ ВНЗ ЗА КОРДОНОМ


 Український вільний університет

Перша адреса – Відень. Саме у столиці Австрії в січні 1921 року група професорів-емігрантів створила освітньо-наукову установу.

Михайло Грушевський, Олександр Олесь, Дмитро Антонович, Володимир Кушнір, Станіслав Дністрянський написали Статут УВУ, а Олександр Колесса очолив університет.

Однак віденський період виявився коротким у його історії: у травні завершився перший семестр, а вже восени того року новий навчальний рік розпочався у Празі.

Навчання проводилося на двох факультетах – філософському і правничому – і доповнювалося науковими дослідженнями.

Друга світова війна перериває дислокування університету у Празі, тому баварська столиця Мюнхен стає новим прихистком для закладу і, зокрема, Володимир Кубійович, Олександр Кульчицький, Іван Кошелівець, Вадим Щербаківський, Іван Мірчук, Ярослав Рудницький, Олекса Горбач, Зенон Кузеля, Наталія Полонська-Василенко об‘єдналися аби відродити навчальний заклад.

На той час Український вільний університет уже мав у Західному світі добру славу, отримав офіційне визнання Баварського уряду(1950р.) і, зокрема, право надання вищого наукового ступеня. З 1992 року, з набуттям Україною незалежності, дипломи УВУ правочинні і в нашій державі.

Бібліотека УВУ— одна з найважливіших українських культурних цінностей в Європі. Фонди бібліотеки налічують понад 30 тисяч книжок і періодичних видань. 1991 року комісія Міністерства внутрішніх справ Німеччини визнала бібліотеку УВУ найважливішим джерелом україністики в німецькомовному світі.

Відомі випускники: Емма Андрієвська, Оксана Вікул, Сергій Квіт, Ігор Срібняк, Ігор Набитович.

Сьогодні УВУ - це своєрідний «зв‘язковий» між Україною та Західним світом. Тут можна вступити на магістерську і докторську програми трьох факультетів - філософського, україністики, державних та економічних наук.

В 2021 році будемо відзначати 100-річчя з дня створення Українського вільного університету.